Search
 
Vášeň ke sklu, co trvá již po tři generace

Vít Major

Vít Major
Vlastní cestou

Touhu po práci na vlastních projektech a navázání na rodinnou sklářskou tradici se podařilo Vítu Majorovi zrealizovat po pádu minulého režimu, po dlouhých letech strávených ve velkých sklářských firmách. V roce 1991 se přistavuje svépomocí malá dílnička vedle rodinného domku, která je dodnes místem, kde se z hrubého polotovaru rodí křišťálové skvosty.

Již v roce 1994 se zúčastnil veletrhu skla SILICIUM BOHEMICA v Praze, kde v soutěži o nejlepší exponát získal Vít Major třetí místo. V obrovské konkurenci všech sklářských firem z ČR to byl napoprvé velmi dobrý výsledek. Tím se otevřely dveře k zákazníkům do Německa, Rakouska, Anglie, USA nebo Japonska a dalších lokalit neevropského trhu.

Ve vlastní tvorbě se Vít Major zaměřuje na užitné sklo. Broušením a zejména ručním leštěním dává vyniknout jeho výjimečným optickým vlastnostem. Design vzorů sahá od nejjednodušších a jemných zásahů do suroviny, až po netradiční, velice složité a náročné realizace návrhů, které vyžadují vysokou zručnost a především prostorovou představivost. Proto má sklo Víta Majora svůj originální styl.

Ocenění a výstavy
2016

Cena za řemeslnou dokonalost, Nový Bor

2012

Řemeslo a Umění ve skle. Muzeum Nový Bor, společná výstava

2015

Samostatná výstava: SKLO - ŘEMESLO - UMĚNÍ. Praha, Valdštejnský palác, výstavní síň Senátu.

2009

1. místo, Trienále Řemeslo a Umění ve skle, Nový Bor za design VLNOVÝ EFEKT

2013

Samostatná výstava: SKLO - prezentace sklářského řemesla. Praha, Senát Parlamentu České republiky- Frýdlantský salónek.

1994

3. místo, veletrh skla SILICIUM BOHEMICA v Praze, za nejlepší exponát

Z rodinné historie
Od dědečka, přes strýce až do dnes

Vít Major je pokračovatelem již třetí generace sklářské rodiny. Rodinná tradice broušení českého křišťálu sahá do 19. století, kdy se narodil její zakladatel Václav Major (1885-1936). Ten se sklářskému umění vyučil v jedné z nejstarších brusíren skla v Čechách – v Josefodole u firmy J. Schreiber & Neffen. Po jeho návratu z první světové války se domovem Václava Majora stal sklářstvím proslulý Nový Bor. Ve sklářské tradici následně pokračují i jeho synové František Major (1910-1984) a Václav Major (1911-1985).

Vít Major (*1966) se rovněž vyučil oboru v Josefodole, jako jeho dědeček. Dále i na známé střední sklářské škole ve Světlé nad Sázavou. Učili jej zde ještě staří mistři tohoto řemesla, z jejichž dovedností čerpá dodnes. Cestu svého dědečka následoval i usídlením v Novém Boru.

Strýc Václav Major (1911-1985)